Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nowy projekt pilotażowy Centrum Innowacji i Transferu Technologii pn. Strefa Pomysłodawcy – wsparcie 4.0 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

W dniu 13 maja 2021 roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że aplikacja  Strefa Pomysłodawcy – wsparcie 4.0 złożona przez konsorcjum o nazwie Innowatorzy 2021, w którego  skład wchodzą: Puławski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. (Lider konsorcjum), Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (reprezentowany przez CIiTT) oraz Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o. (spółka celowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie) została rekomendowana do dofinansowania w ramach projektu pilotażowego „Strefa Pomysłodawcy”.

Aplikacja konsorcjum, w skład którego wchodzi nasz Uniwersytet, została wyłoniona jako jedyna w skali kraju spośród 12 złożonych wniosków i uzyskała dofinansowanie w  wysokości  5 000 000,00 zł, z czego Uniwersytet zrealizuje zadania na kwotę 1 250 000,00 zł.

Strefa Pomysłodawcy – wsparcie 4.0 to pilotażowy projekt skierowany do osób fizycznych - kreatywnych i pomysłowych autorów innowacyjnych rozwiązań, innowatorów, wynalazców, wizjonerów, studentów, doktorantów, badaczy, osób zainteresowanych postępem technologicznym. Wsparcie w formie doradztwa mogą uzyskać osoby, które zgłosiły wynalazek/koncepcję stanowiącą ich własność. Adresatami programu są również młode osoby i rodziny (pasjonaci nauki i nowych technologii), które w ramach strefy będą mogły eksperymentować, uczestniczyć w ciekawych zajęciach, warsztatach i spotkaniach.

W ramach projektu zaplanowano wsparcie łącznie 1 000 pomysłów w ramach 5 rund naboru, po 200  pomysłów w każdej rundzie naboru.

Najlepsze pomysły otrzymają dofinansowanie na przygotowanie swoich koncepcji na potrzeby wystąpienia przed inwestorami w celu pozyskania dofinansowania na założenie firmy. Na zakończenie każdej z 5 rund inkubacji - stanowiących zwieńczenie procesu wsparcia pomysłodawców - zorganizowane zostanie wydarzenie pn.  DemoDay, podczas którego najlepsi pomysłodawcy będą mieli szansę zaprezentować się przed funduszami seed capital i venture capital oraz publicznością, która również będzie miała możliwość wyboru najlepszego pomysłu - zostanie on wyróżniony nagrodą pieniężną.

Pilotaż programu „Strefa Pomysłodawcy” zostanie zrealizowany w ramach POIR 2014–2020, Priorytet 2: Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I, Działanie 2.4: „Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji” PO IR, Poddziałanie 2.4.1 inno_LAB – Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów.

Zespół Centrum Innowacji i Transferu Technologii UPP