"Od laika do przyrodnika" - warsztaty dla licealistów klas o profilu biologiczno-chemicznym

Katedra Biochemii i Biotechnologii oraz Koło Naukowe Studentów Biotechnologii "Operon" zorganizowało warsztaty dla licealistów klas o profilu biologiczno-chemicznym. Podczas sześciu trzygodzinnych spotkań uczestnicy mogli zmierzyć się z wyzwaniami jakie stawia praca w laboratorium oraz poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

Licealiści mieli okazję wziąć udział w praktycznych zajęciach i doświadczeniach w uczelnianych laboratoriach pod okiem naukowców i studentów Uniwersytetu  Uczestnicy warsztatów "Od laika do przyrodnika" Przyrodniczego w Poznaniu. Warsztaty pod hasłem "Od laika do przyrodnika" mają popularyzować nauki biotechnologiczne.

Podczas warsztatów i wykładów ich uczestnicy izolowali, „srebrzyli” i klonowali DNA, poznawali elektroforezę kwasów nukleinowych oraz białek oraz roślinne kultury in vitro. Dowiedzieć się mogli także czym jest chromatografia bibułowa barwników roślinnych, fluorescencja witaminy B12 i porfiryn ze skorupki jaj czy zegar jodowy. Identyfikowali skrobię w warzywach, owocach i produktach spożywczych.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z I LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu, VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz XII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu.

Organizatorzy mają nadzieję, że udało im się zaciekawić młodzież czym jest biotechnologia oraz zainspirować do dalszych naukowych działań w tym obszarze, co w kolejnych latach ma zaowocować większą liczbą studentów na przyszłościowym kierunku jakim jest biotechnologia.

Rzeczniczka prasowa UPP