Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Podarować chwilę wytchnienia | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Podarować chwilę wytchnienia

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zorganizował po raz kolejny wycieczkę po Poznaniu dla uchodźców z Ukrainy, przebywających tymczasowo w poznańskiej Arenie. Inicjatywa ciesząca się za każdym razem ogromnym zainteresowaniem, ma na celu odciągnięcie, choć na chwilę myśli obywateli Ukrainy od dramatycznych wydarzeń, które stały się ich udziałem.

 

 

Tym razem, 23 kwietnia br., uczestnicy mieli okazję zwiedzić Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysła, gdzie najpierw z wieży o wysokości około 43 m podziwiali nie tylko  panoramę Poznania, ale także najbliższych okolic miasta, a następnie obejrzeli niezwykle ciekawą ekspozycję w Muzeum Sztuk Użytkowych. Następnie grupa udała się, przez Stary Rynek, na Ostrów Tumski do Muzeum Archidiecezjalnego, zlokalizowanego  w budynku Akademii Lubrańskiego. Jednym z ważniejszych obiektów eksponowanych na wystawie stałej w tym Muzeum jest miecz Świętego Piotra. W "Kronice biskupów poznańskich" Jan Długosz opisuje go jako prawdopodobny miecz, którym Piotr Apostoł podczas pojmania Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym odciął Malchusowi (słudze arcykapłana) ucho.

Trwająca ponad cztery godziny wyprawa, podobnie jak poprzednie inicjatywy, zorganizowana została dzięki społecznemu zaangażowaniu Krzysztofa Gmerka z Oddziału Informacji Naukowej UPP, będącego zarazem Wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i przy ponownym wsparciu językowym prof. dr. hab. inż. Ryszarda Błażejewskiego. Dziękujemy również naszym Partnerom, bez których zwiedzanie muzeów dla naszej grupy nie byłoby możliwe – Muzeum Sztuk Użytkowych -Zamek Przemysła oraz Muzeum Archidiecezjalnemu.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

 

WYDZIAŁY