Porozumienie w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Rektor UPP prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz wraz z przedstawicielami uczelnianych organizacji związkowych reprezentowanych przez prof. UPP dr. hab. Wojciecha Kowalkowskiego, prezesa Prezydium Rady Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz dr. inż. Łukasza Masewicza, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” podpisali 18 marca br. porozumienie w sprawie zwiększenia wynagrodzeń osobowych (wraz z pochodnymi z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy) pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od dnia 1 stycznia 2024 r.

Główne założenia porozumienia to:

· Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego:

• nauczyciela akademickiego zatrudnionego na stanowisku profesora, profesora uczelni, adiunkta z hab., adiunkta o wskaźnik procentowy wynoszący 32%;
  • nauczyciela akademickiego zatrudnionego na stanowisku asystenta, st. wykładowcy, wykładowcy, lektora i instruktora o wskaźnik procentowy wynoszący 35%;
  • każdego pracownika niebędącego nauczycielem akademickim o wskaźnik procentowy wynoszący 30%.

· Jako podstawę zwiększenia wynagrodzeń przyjmuje się stawki zasadnicze obowiązujące na dzień 31 grudnia 2022 r. zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z dnia 23 lutego 2024 r.

· Podwyższeniu ulegną również kwoty dodatków funkcyjnych.

Podwyżki, które obejmują zarówno pracowników akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, zostaną wypłacone od kwietnia bieżącego roku. Natomiast spłata wyrównania za pierwszy kwartał zostanie zrealizowana w pierwszej połowie kwietnia.

Podpisane zostało również porozumienie w sprawie ustalenia nowych stawek za pracę w godzinach ponadwymiarowych dla nauczycieli akademickich.

Rektor wyraził wdzięczność prorektorowi ds. kadr i rozwoju prof. dr. hab. Romanowi Gornowiczowi oraz przedstawicielom organizacji związkowych za sprawne i efektywne negocjacje, które doprowadziły do podpisania satysfakcjonującego porozumienia.

Rzeczniczka prasowa UPP