Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wizyta naukowców z Południowo-Kazachstańskiego Uniwersytetu Państwowego z Szymkentu | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wizyta naukowców z Południowo-Kazachstańskiego Uniwersytetu Państwowego z Szymkentu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 8 czerwca 2022 r. odwiedziła delegacja Południowo-Kazachstańskiego Uniwersytetu Państwowego im.M. O. Auezowa z Szymkentu. Celem kolejnego już spotkania z delegatami tej uczeni była wymiana doświadczeń oraz poszerzenie współpracy w zakresie wymiany naukowej i kształcenia kadr.

 

 

W spotkaniu z Rektorem UPP uczestniczyli: prof. Nuradin Alibayev – kazachski naukowiec zajmujący się hodowlą zwierząt, laureat Nagrody Państwowej Republiki  Kazachstanu w dziedzinie nauki i techniki (2005), biotechnolog, prof. Bazhirov Tynlybek Sayfutdinovich – dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Komercjalizacji, prof. Issayeva Akmaral Umirbekovna – dyrektor Instytutu Badawczego Ekologii i Biotechnologii, zajmująca się m.in. wykorzystywaniem mikroskopijnych grzybów i bakterii o działaniu ekologicznym, metodami bioremediacji ścieków i gleb skażonych związkami ropopochodnymi, biotestowaniem i oczyszczaniem gleb skażonych metalami ciężkimi, pozyskiwaniem bionawozów na bazie alg oraz prof. dr hab. Bogusława Łęska z UAM i prof. UPP dr hab. Wojciech Antkowiak z Katedry Botaniki WRO.

Ta wiodąca uczelnia Kazachstanu podjęła intensywne działania mające na celu ożywienie współpracy międzynarodowej, która ucierpiała w wyniku pandemii i zaoferowała wykorzystanie swoich programów stypendialnych dla studentów i pracowników obu naszych uniwersytetów. W związku z rozszerzającym się zakresem współpracy podjęto decyzję o sformalizowaniu współpracy poprzez podpisanie listu intencyjnego pomiędzy uczelniami.

Założony w 1943 roku Uniwersytet nosi imię popularnego kazachskiego pisarza i działacza społecznego Mukhtara Omarkhanuli Auezova. Jest państwową interdyscyplinarną uczelnią wyższą, która prowadzi studia w 76 specjalnościach technicznych i humanistycznych. W 2021 r. Uniwersytet został uznany za jeden z 500 najlepszych uniwersytetów na świecie. Tworzy go 15 wydziałów, między innymi: Rolno-Przemysłowy, Przyrodniczo-Pedagogiczny, Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, Mechaniczny i Przemysłu Naftowo-Gazowego, Budownictwa i Transportu, Ekonomiczno-Finansowy, Prawa i Stosunków Międzynarodowych czy Technologii Chemicznej.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

WYDZIAŁY