Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zmarł doktor honoris causa UPP prof. David Lee Wright | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Naukowiec wielkiego formatu i wybitny specjalista w dziedzinie agronomii, doktor honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu profesor Dawid L. Wright zmarł 14 lipca 2023 r.

Profesor David Lee Wright urodził się w Cookeville, Tennessee, w 1949 roku. Karierę naukową związał z University of Florida. Swoje dokonania naukowe opublikował w dziewięciu  książkach oraz w ponad 140 rozprawach naukowych i abstraktach z konferencji, opracował i przekazał praktyce rolniczej prawie 1500 artykułów i zaleceń oraz wygłosił ponad 1100 wykładów. Wszystkie jego prace i projekty zawsze uwzględniają aspekty utylitarne i działania rynkowe. W ostatnich 10 latach Profesor prowadził 83 granty o wartości 25 milionów dolarów. Bardzo wysoko można ocenić Jego osiągnięcia w kształceniu kadr naukowych. David L. Wright sprawował opiekę nad 23 doktorami, ponadto przewodniczył lub wchodził w skład 17 komisji doktorskich i 14 magisterskich. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu docenił Pana Profesora, przyznając 21 listopada 2019 r. doktorat honoris causa, za niezwykłą aktywność naukową i dydaktyczną, działalność upowszechniająca naukę, która wniosła istotny wkład w rozwiązywanie aktualnych problemów produkcji rolniczej oraz ponad trzydziestoletnią współpracę z Uczelnią.

Na uroczystościach pożegnania Profesora, które odbędą się 19 lipca br. w Kościele Baptist Church Sanctuary w Tallahassee, Florida udział wezmą profesorowie UPP Leszek Majchrzak i Robert Idziak, przebywający obecnie na pobycie studyjnym w Tallahassee/Quincy w ramach grantu UPP. Profesorowie przekażą list kondolencyjny w imieniu całej społeczności akademickiej naszej Uczelni.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 22 lipca br r. o godz. 10.00 na Smyrna Cemetery Dodson Branch Rd., Cookeville, Tennessee, w rodzinnej miejscowości Profesora.

Rzeczniczka prasowa UPP