Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

piątek, Kwiecień 12, 2024

kwi
12
kwi/12 12:00 - kwi/12 14:00

Platforma Zoom

https://zoom.us/j/98062390950
Identyfikator spotkania: 980 6239 0950

Wykład pt. „Czy sztuczna inteligencja to mikroskop przyszłości, czy krzywe zwierciadło?”

W bieżącym semestrze letnim 2023/2024 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu kontynuuje swoją inicjatywę edukacyjną poświęconą sztucznej inteligencji, oferując serię fascynujących wykładów pod hasłem "Sztuczna inteligencja – nowe horyzonty w nauce". Z entuzjazmem zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odkrywania możliwości i wyzwań, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji oraz jej wpływu na różne dziedziny nauki.

 

12.04.2024, godz. 12:00 zapraszamy na wykład prof. dr. hab. inż. Przemysława Biecka pt. „Czy sztuczna inteligencja to mikroskop przyszłości, czy krzywe zwierciadło?”

Modele sztucznej inteligencji z pewnością zmienią warsztat pracy badacza. Podczas tej prezentacji omówimy trzy przykładowe zastosowania sztucznej inteligencji, które doprowadziły do nowych odkryć naukowych i zwiększenia naszej wiedzy o grze w szachy, zwijaniu białek czy konstrukcji nowej klasy antybiotyków. Nowe możliwości idą również w parze z nowymi zagrożeniami, takimi jak zjawisko halucynacji typowe dla dużych modeli językowych, brak wyjaśnialności czy dyskryminujące zachowanie modeli predykcyjnych. Dyskusja nad bilansem korzyści i zagrożeń poprowadzi nas do dyskusji w jaki sposób odpowiedzialnie korzystać z możliwości modeli SI na uczelniach wyższych.
 

Prof. dr hab. inż. Przemysław Biecek
Matematyk i informatyk specjalizujący się w statystyce matematycznej. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki w Instytucie Informatyki oraz na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych w Zakładzie Projektowania Systemów CAD/CAM i Komputerowego Wspomagania Medycyny, gdzie pełni rolę Prodziekana ds. Rozwoju na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych. W swojej pracy naukowej koncentruje się na statystyce matematycznej, wizualizacji danych, metodologii oraz zastosowaniu uczenia maszynowego, szczególnie w medycynie. Aktywnie działa na rzecz popularyzacji technik analizy danych. Jego wkład w dziedzinę informatyki został doceniony Nagrodą im. Profesora Zdzisława Pawlaka za wybitną monografię z zakresu informatyki. Jego publikacje, w tym książki „Przewodnik po pakiecie R”, „Analiza danych z programem R: modele liniowe z efektami stałymi, losowymi i mieszanymi”
oraz „Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać: zbiór esejów o sztuce prezentowania danych” odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu współczesnych metod analizy danych.

 

Zaproszenie na webinar Zoom:

Czas: 12 kwi 2024 12:00 Warszawa
Kliknij poniższy link, aby dołączyć do webinaru:
https://zoom.us/j/98062390950
Identyfikator spotkania: 980 6239 0950

WYDZIAŁY