Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Nagroda Naukowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla prof. Hieronima Jakubowskiego | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Nagroda Naukowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla prof. Hieronima Jakubowskiego

Prof. Hieronim Jakubowski z  Katedry Biochemii i Biotechnologii UPP został laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nagroda wręczona została podczas uroczystości w Pałacu Działyńskich w Poznaniu 29 listopada 2022 r.

 

 

„Laureat - prof. Hieronim Jakubowski to wybitny biochemik, biolog molekularny i genetyk, wieloletni nauczyciel akademicki. Jego odkrycia prezentowane są w referatach na  prestiżowych konferencjach naukowych i weszły na stałe do nauki światowej” - czytamy na stronach Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Nagrodę Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla przedstawicieli wielkopolskiego środowiska naukowego ustanowił w listopadzie 2020 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Jest ona przyznawana co roku, za osiągnięcia z ostatnich pięciu lat, osobom ze świata nauki, związanym z naszym województwem lub prowadzącym badania dotyczące naszego regionu. Wysokość nagrody wynosi maksymalnie 25 000 zł w przypadku laureata indywidualnego i 40 000 zł w przypadku zespołu naukowców. Decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego Profesor Jakubowski otrzymał nagrodę w jej maksymalnym wymiarze

„Nagradzamy Nauczyciela i Szkołę Roku, nagradzamy Mistrza i Czeladnika Roku, a przyznając Nagrodę Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego, dopełniamy hołd dla edukacji na każdym jej szczeblu. Nauka wyższa i współpraca z uniwersytetami jest dla nas bliska i obecna w pracach samorządu od bardzo dawna, a nagroda naukowa jest tego zwieńczeniem. Chcemy doceniać najlepszych z najlepszych, którzy wywodzą się z Wielkopolski, ale swoimi dokonaniami przekraczają granice regionu, Polski i nawet Europy ” – podkreśla Paulina Stochniałek - Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Prawo do składania wniosków przypada radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz rektorom szkół wyższych. Wnioski spełniające wymogi formalne  skierowane są pod obrady Kapituły konkursu. W kapitule zasiadają przedstawiciele 13 wielkopolskich uczelni publicznych, przedstawiciel Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Sprawami organizacyjnymi związanymi z przeprowadzeniem Konkursu zajmuje się  Urząd Marszałkowski w Poznaniu. W tym roku nabór wniosków trwał w terminie od 1 lutego do 15 września 2022 r. Ostatecznie, podczas obrad Kapituły, rozpatrywano 12 wniosków. 

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

 

WYDZIAŁY