Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility GIS-Day na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

GIS-Day na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Już po raz 10. na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej naszego Uniwersytetu obchodzony był GIS-Day. Wydarzenie zorganizowane zostało przez pracowników Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Geodezji przy wsparciu dziekana prof. UPP dr hab. Jerzego Bykowskiego. W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia GIS zaplanowano szereg wykładów, które pokazać miały szerokie możliwości wykorzystania technologii GIS w wielu, nie tylko technicznych, dziedzinach życia. 

Wygłoszone wykłady poruszały zróżnicowaną tematykę m. in.: mgr inż. Jan Semmler z firmy Neptis S.A. przedstawił działanie aplikacji Yanosik i o wykorzystanie modułu GPS do propagowania bezpiecznych zachowań wśród kierowców. Reprezentant firmy Esri Polska mgr inż. Marcin Milczarek zaprezentował możliwości nowej aplikacji desktopowej ArcGIS Pro. Przedstawiciel konsorcjum z branży energii odnawialnej - Quadran Polska sp. z o.o. - mgr inż. Marcin Wróbel pokazał w jaki sposób narzędzia GIS wykorzystywane są przy wyborze lokalizacji odnawialnych źródeł energii. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także absolwenci kierunku Gospodarka przestrzenna - mgr inż. Justyna Karolczak, mgr inż. Izabela Czeszyńska oraz mgr inż. Adam Sznydel z Biura Projektów Mieloch. Przedstawili jak w praktyce wykorzystuje się narzędzia GIS w planowaniu przestrzennym. Referaty wygłosili również pracownicy Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Geodezji. Dr Michał Beim opowiedział o strategii zarządzania nieruchomościami przy infrastrukturze kolejowej, natomiast mgr inż. Mateusz Iwiński zaprezentował możliwości wykorzystania darmowych źródeł danych przestrzennych. Poruszana przez prelegentów tematyka stanowiła punkt wyjścia do rozpoczęcia owocnej i merytorycznej dyskusji na temat rosnącego znaczenia środowiska GIS w gospodarce przestrzennej, której moderatorem był mgr inż. Piotr Szczepański. Czynny udział w panelu wzięli udział nie tylko praktycy i pracownicy naukowi ale również studenci kierunku Gospodarka przestrzenna. Na zakończenie GIS-Day odbyły się również kameralne warsztaty - „Tworzenie modeli 3D przy wykorzystaniu AgiSoft-Photoscan”, które przeprowadził mgr Krzysztof Achtenberg z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska.  

Konferencję podsumował przewodniczący komitetu organizacyjnego dr hab. inż. Adam Zydroń. 

Gis-Day jest cykliczną imprezą, która wpisała się na stałe w kalendarz wydarzeń odbywających się na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem sympatyków GIS nie tylko studentów i naukowców ale również osób spoza uczelni.

 

Magdalena Antkowiak
Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej

WYDZIAŁY