Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Katedra Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP na Milan Design Week | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Katedra Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP na Milan Design Week

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

Katedra Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP przygotowała wystawę na najbardziej prestiżowych targach designu na świecie. Projekt BaltSe@nioR zaprezentowany został w ramach Milan Design Week 17-22 kwietnia 2018

Targi Salone del Mobile i towarzyszący im Milan Design Week co roku kształtują trendy i wiedzę o projektowaniu – spośród wszystkich imprez branży odwiedza je najwięcej zwiedzających, mają również największą liczbę wystawców. W ramach tegorocznej edycji, którą odwiedziła rekordowa ponad 500 000 publiczność, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawili wyniki prac poświęconych tematyce projektowania mebli dla osób starszych, zrealizowanych w ramach projektu BaltSe@nioR,

 

BaltSe@nioR to międzynarodowy projekt badawczo-wdrożeniowy koordynowany przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współfinansowany ze środków UE (INTERREG Baltic Sea Region Programme). Jego celem jest zachęcenie projektantów i przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania do produkcji mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych. W projekcie uczestniczą eksperci z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii, reprezentujący kompetencje m.in. w zakresie technologii drewna, wzornictwa, technologii informacyjno-komunikacyjnych, robotyki.

 

- Po ponad półtora roku wspólnych działań udało nam się już wypracować zarówno tryb współdzielenia się wiedzą, jak i konkretne narzędzia, takie jak np. ciągle udoskonalany symulator wieku, dzięki któremu młodzi projektanci mogą lepiej zrozumieć potrzeby starszych użytkowników. Za nami prezentacje projektu BaltSe@nioR na targach w Polsce i Szwecji. Możliwość pokazania projektu na Milan Design Week to kolejny, ważny krok w budowaniu wiedzy o tym, jak przemysł meblarski może współpracować z otoczeniem społecznym, kulturowym i biznesowym, zasilając je autorskimi rozwiązaniami – mówi dr Beata Fabisiak, koordynatorka projektu.

 

Główną częścią działań ekspozycyjnych w trakcie Milan Design Week była promocja flagowego produktu projektu BaltSe@nioR - Wirtualnej Biblioteki stanowiącej bazę wiedzy wspomagającą proces projektowania mebli dla osób starszych. Narzędzie to, zawierające szeroki zbiór wyników badań, obejmujących zagadnienia designu dla seniorów, stanowić będzie cenne źródło informacji i inspiracji dla przedsiębiorstw i projektantów mebli.

 

Jak często wymieniają meble seniorzy mieszkający w Szwecji? Czy sześćdziesięcioletni Łotysze posiadają w swoich gospodarstwach domowych osobny pokój przeznaczony do snu? Z jakimi problemami związanymi z użytkowaniem mebli borykają się mieszkańcy Finlandii, Niemiec czy Polski? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskamy logując się do opracowywanej właśnie wirtualnej bazy wiedzy o starzejącym się społeczeństwie w regionie Morza Bałtyckiego, przygotowywanej z myślą o projektantach, producentach mebli oraz architektach wnętrz. Biblioteka już w tym roku będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych użytkowników.

 

W ramach wystawy projektu BaltSe@nioR na Milan Design Week zaprezentowano również dotychczasowe efekty wspólnych prac międzynarodowej grupy ekspertów, naukowców i praktyków reprezentujących wszystkie kraje regionu Morza Bałtyckiego. Zwiedzający mogli między innymi testować wydrukowany w całości w technologii druku 3D symulator wieku ułatwiający młodym projektantom zrozumienie potrzeb i ograniczeń ruchowych seniorów. Publiczność zapoznała się również z prototypami inteligentnych mebli mających wspierać niezależne funkcjonowanie osoby starszej w gospodarstwie domowym oraz przykładami redesignu polskich foteli z lat 60-tych dostosowanych do potrzeb współczesnych seniorów.

 

Dzięki wystawie, którą odwiedziły setki zwiedzających, przedstawiciele przemysłu meblarskiego z całego świata mogli zobaczyć jak Unia Europejska wspiera współpracę między krajami, dbając o podnoszenie konkurencyjności przemysłu meblarskiego w regionie a także komfort jego starszych mieszkańców.

 

Prezentacja na Milan Design Week była opowieścią o unikalnym spojrzeniu na projektowanie, które charakteryzuje się iteracyjnym podejściem i wykorzystuje wiedzę z wielu dziedzin. Co warte podkreślenia, metody i narzędzia projektowe wypracowane w ramach projektu BaltSe@nioR, zostaną nieodpłatnie udostępnione w Wirtualnej Bibliotece po to, by przedsiębiorcy i projektanci mebli mogli łatwiej tworzyć produkty dopasowane do potrzeb osób starszych.

 

Stoisko na Milan Design Week zaprojektowane i wykonane zostało przez pracowników Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Beata Fabisiak

fot. Jakub Wittchen

WYDZIAŁY