Naukowcy Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej laureatami Nagrody Ministra Rozwoju i Technologii

Ogłoszono laureatów Konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii na najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie, publikacje oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie geoinformacji. Nagrodę w kategorii krajowe publikacje otrzymali naukowcy Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP.

Wyróżnienie uzyskała praca zbiorowa wykonana na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej zatytułowana „Dane satelitarne dla administracji publicznej”. W  składzie zespołu autorskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znajdują się prof. dr hab. inż. Mariusz Sojka, dr inż. Joanna Jaskuła oraz dr inż. Rafał Wróżyński.

Zobrazowania satelitarne stanowią przydatne źródło zarówno dla administracji publicznej, jak i dla firm, pragnących wykorzystać te zasoby w swoich produktach, narzędziach, aplikacjach i usługach. Jest to pierwsza tego typu publikacja w Polsce, która ma pomóc w rozwijaniu tych kompetencji i wiedzy. Ma przybliżyć technologie wykorzystywane w teledetekcji satelitarnej, terminologię, jak również źródła danych i narzędzia do ich przetwarzania. Przede wszystkim jednak ma odpowiedzieć na pytanie: jak zobrazowania satelitarne można wykorzystać w codziennym życiu i pracy.

Książka jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Rzeczniczka prasowa UPP

ZałącznikRozmiar