Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility XXIV Sympozjum SKN na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

XXIV Sympozjum SKN na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach odbyło się XXIV Sympozjum Studenckich Kół Naukowych (SKN) Zootechników i Biologów oraz SKN Medyków Weterynaryjnych.

Podczas sympozjum uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje badania oraz analizy naukowe związane z szerokim spektrum zagadnień dotyczących zdrowia i  zachowania zwierząt, żywienia, reprodukcji, genetyki i innych dziedzin związanych z weterynarią oraz naukami o zwierzętach.

Komisja Konkursowa, złożona z doświadczonych naukowców i ekspertów z branży, miała niezwykle trudne zadanie wyłonienia najlepszych referatów spośród wielu wysokiej jakości prezentacji. Po dokładnych analizach i burzliwych dyskusjach, ostatecznie przyznano nagrody główne oraz wyróżnienia:

• I miejsce - Jędrzej Rozynek za wygłoszenie pracy pt. „Zespół przetrwałych przewodów Müllera u kota – analiza genów kandydujących AMH oraz AMHR2”;
  • II miejsce - Autorzy: Paula Skrzypczak, Szymon Kujanek, Klaudia Łyczykowska, Liliana Ciesielska, Piotr Szymkowiak, Daria Praska, za wygłoszenie pracy pt. „Rodzaj tłuszczu paszowego jako czynnik wywołujący neofilię pokarmową u młodocianych osobników jesiotra syberyjskiego”;
  • III miejsce (ex æquo)
    • Autorzy: Bogumiła Nowak, Aleksandra Szejner, Pola Sidoruk, za wygłoszenie pracy pt. „Test składu chemicznego komercyjnych preparatów mlekozastępczych dla cieląt”;
    • Autorzy: Marta Sobczak, Zuzanna Sawicz, Marlena Wiench, Hanna Nowaczyk-Rzeszotalska, Malwina Kołodziej, za wygłoszenie pracy pt. „Znana mutacja genu PKD1 jest przyczyną wielotorbielowatości nerek również u kotów rasy sfinks kanadyjski”.

Polskie Towarzystwo Zootechniczne, oddział w Poznaniu, przeznaczył nagrodę specjalną dla wyróżniającej się pracy z zakresu Dyscypliny Zootechnika i rybactwo.

• Autorzy: Pola Sidoruk, Mateusz Kałek, Bogumiła Nowak, Aleksandra Szejner, za wygłoszenie pracy pt. „Can a bromoform containing feed additive reduce methane emissions from Polish cattle”.

Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych, oddział w Poznaniu, również przeznaczył nagrodę specjalną, tym razem dla wyróżniającej się pracy z zakresu Dyscypliny Weterynaria.

• Autorzy: Julia Sztul, Katarzyna Choma, za wygłoszenie pracy pt. „Ocena zmian w gałce ocznej w grupie koni geriatrycznych".

Sympozjum było nie tylko okazją do prezentacji wyników badań naukowych, ale także do wymiany wiedzy oraz doświadczeń. Warto także podkreślić znaczenie takich inicjatyw dla przyszłych pokoleń naukowców w tych dziedzinach.