Kwiecień 2023

Modelowa łąka kwietna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Na hektarowej działce, usytuowanej przy Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wkrótce wyrośnie modelowa łąka kwietna. Symbolicznego zasiania dokonali rektorzy prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz i prof. dr hab. Piotr Goliński oraz kanclerze Robert Fabiański i Jarosław Sierszchulski. Teren obsiany został specjalnie dobraną mieszanką 50 gatunków traw oraz innych roślin łąkowych, które zapewnią nie tylko malowniczy krajobraz, ale również cenne siedlisko dla różnorodnych gatunków zwierząt i owadów. Łąka powstaje pod okiem naukowców Katedry Łąkarstwa i Krajobrazu Przyrodniczego UPP.

"Od laika do przyrodnika" - warsztaty dla licealistów klas o profilu biologiczno-chemicznym

Uczestnicy warsztatów "Od laika do przyrodnika"

Katedra Biochemii i Biotechnologii oraz Koło Naukowe Studentów Biotechnologii "Operon" zorganizowało warsztaty dla licealistów klas o profilu biologiczno-chemicznym. Podczas sześciu trzygodzinnych spotkań uczestnicy mogli zmierzyć się z wyzwaniami jakie stawia praca w laboratorium oraz poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

Poznań ma swoich noblistów od zmian klimatu na UPP

Światowy Dzień Ziemi, obchodzony 22 kwietnia, jest największym na świecie świętem ekologicznym, uznawanym aż w 192 krajach. Zmiany klimatu i ochrona środowiska są jednymi z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość. Dlatego w tym Dniu podkreślana jest konieczność podejmowania działań na rzecz ochrony naszej planety i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Tematem tym zajmował się również Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, który w roku 2007 otrzymał pokojową nagrodę nobla, a w którym pracowało dwóch Polaków - obaj mieszkają w Wielkopolsce i pracują obecnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Rozwiń technologiczny pomysł w plan biznesowy — i wystąp przed funduszem Venture Capital

Wiesz, jak zautomatyzować pracę z pomocą sztucznej inteligencji? Działasz w kole naukowym albo prowadzisz projekt badawczy dotyczący big data, AI czy blockchainu? Zgłoś się indywidualnie lub z zespołem do Akceleratora Innovatorium. To program, który pomaga przekształcić pomysł w biznes. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 7 czerwca.

Seminarium Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej

Ze wspólnej inicjatywy władz dziekańskich Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej 13 kwietnia 2023 r. zorganizowane zostało międzywydziałowe seminarium naukowe.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia 2023 r., na terenie kampusu przy Collegium Maximum, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia z tablicą poświęconą pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego, kierownika Katedry Szczegółowej Uprawy Roli i Roślin Uniwersytetu Poznańskiego, światowego pioniera wiedzy łąkarskiej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej, awansowanego pośmiertnie do stopnia kapitana Wojska Polskiego, zamordowanego w Charkowie.

II Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich "O Kryształowego Siewcę" Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

W niedzielę, 2 kwietnia zakończył się II Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Kryształowego Siewcę” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez 2 dni Poznań gościł ponad 250 uczestników z 21 ośrodków tanecznych z całego kraju!