Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Projekt BaltSe@nioR koordynowany przez UPP wyróżniony spotkaniem z komisarz Unii Europejskiej Coriną Crețu | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Projekt BaltSe@nioR koordynowany przez UPP wyróżniony spotkaniem z komisarz Unii Europejskiej Coriną Crețu

Przedstawiciele Katedry Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP mieli zaszczyt zaprezentować projekt BaltSe@nioR na spotkaniu z komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Coriną Crețu.

Przedstawiciele Katedry Meblarstwa Wydziału Technologii Drewna UPP mieli zaszczyt zaprezentować projekt BaltSe@nioR na spotkaniu z komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej Coriną Crețu.

Postępujący proces starzenia się społeczeństw sprawia, że projektowanie produktów i usług dla seniorów staje się jednym z ważniejszych wyzwań współczesnych przedsiębiorstw. Analizując światowy ranking 25 krajów o najstarszych pod  względem wieku populacjach z niedowierzaniem zauważymy, że aż 23 z nich znajdują się w Europie. Prognozy statystyczne nie pozostawiają wątpliwości – nasze społeczeństwa starzeją się w niespotykanym dotychczas stopniu, a tym samym na rynku pojawia się nowa, coraz liczniejsza grupa konsumentów – seniorów. W najbliższych latach rynek produktów oferowanych dla użytkowników w wieku 65+ przejdzie diametralną przemianę. Chcąc przygotować przedsiębiorstwa na to wyzwanie, grupa ekspertów z dziewięciu państw regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii, reprezentujących kompetencje m.in. w zakresie technologii drewna, wzornictwa, technologii informacyjno-komunikacyjnych i robotyki, w ramach projektu BaltSe@nioR, pracuje nad prototypami inteligentnych mebli i kreuje nowe trendy w zakresie projektowania mebli i elementów wyposażenia wnętrz bardziej dostosowanych do potrzeb seniorów.

 

BaltSe@nioR to międzynarodowy projekt badawczo-wdrożeniowy koordynowany przez Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, współfinansowany z funduszy europejskich (INTERREG Baltic Sea Region Programme). Jego celem jest zachęcenie projektantów i przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania do produkcji mebli podnoszących komfort i bezpieczeństwo życia osób starszych.

 

Reprezentowany w projekcie aspekt współpracy międzynarodowej zwiększający szanse na  ujednolicenie standardów życia seniorów mieszkających w regionie Morza Bałtyckiego zainteresował komisarz Unii Europejskiej Corinę Crețu, która 5 czerwca 2018 r. w Tallinnie spotkała się z przedstawicielami projektu, by dowiedzieć się więcej o jego wynikach.

 

„Możliwość zaprezentowania wyników naszych prac unijnej komisarz Corinie Cretu była ogromnym wyróżnieniem dla całego zespołu projektu BaltSe@nioR i dała nam dodatkową motywację do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Jesteśmy przekonani, że uznanie, które zdobywamy dzięki naszym działaniom realizowanym w ramach projektu BaltSe@nioR, znacznie podnosi świadomość odnośnie potrzeb seniorów nie tylko wśród naszej grupy docelowej czyli firm meblarskich, ale również użytkowników końcowych m.in. rodzin i opiekunów osób starszych. Wierzymy mocno, że takimi działaniami krok po kroku przekształcamy UE w lepsze i bardziej przyjazne miejsce dla seniorów” – mówi dr Beata Fabisiak, koordynator projektu BaltSe@nioR.

 

Pomimo wakacji zespół projektu BaltSe@nioR nie zwolnił tempa pracy i w lipcu w duńskim Herning zorganizował Innovation Camp czyli spektakularne międzynarodowe spotkanie świata biznesu, edukacji i nauki.

 

Pięciodniowe warsztaty stały się okazją do spotkania licznego grona 56 praktyków: w tym 17 studentów i 10 przedstawicieli firm produkujących meble i elementy wyposażenia wnętrz  z Polski, Danii, Łotwy, Estonii, Litwy i Szwecji. Warsztatowe dni wypełnione były inspirującymi wykładami, dyskusjami i zadaniami praktycznymi dotyczącymi budowania strategii biznesowej, koordynowania działań projektowych czy zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy). Dużo uwagi poświęcono wspólnemu tworzeniu i doskonaleniu projektów mebli i elementów wyposażenia wnętrz dla osób starszych bazując na wybranych Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W tej chwili trwają prace nad wdrożeniem jednego z pomysłów do komercyjnej produkcji.

 

Międzynarodowe projekty badawcze dają przedsiębiorcom dostęp do najnowszych badań i technik prowadzenia biznesu. W praktyce umożliwia to wdrażanie nowych produktów tworzonych przez zespół projektantów. Z punktu widzenia przedsiębiorcy największą wartość miało szkolenie biznesowe, które dało mi praktyczną możliwość stworzenia uniwersalnego, kompleksowego i przejrzystego modelu biznesowego. Nie bez znaczenia była możliwość pracy w międzynarodowym zespole projektantów i przedsiębiorców” – relacjonuje uczestniczący w Innovation Camp Maciej Bartoszek, Prezes Zarządu w firmie PWH Sp. z o. o., zarządzającej markami Perfectwoodhouse oraz followwood.

 

Z kolei Jędrzej Cukiert, konstruktor-technolog z fabryki mebli biurowych Maro zwraca uwagę, iż: „Innovation Camp był okazją do uświadomienia sobie, jak bardzo interesujący z punktu widzenia biznesu jest rynek związany z potrzebami osób starszych i jak ogromne możliwości on stwarza - również na poziomie tworzenia nowych, ciekawych produktów meblarskich”.

 

Ireneusz Maciąg reprezentujący fabrykę Feniks Meble, zajmującą się produkcją mebli tapicerowanych, dodaje: „potrzebne są badania oraz projekty umożliwiające wdrażanie rozwiązań, które spotkają się z akceptacją środowiska seniorów i tym samym zapewnią im większy komfort życia.”

 

dr Beata Fabisiak
Wydział Technologii Drewna, Katedra Meblarstwa

 

Fot. Copyrights by ©Florin Rugina
Dainius Vytas

 

 

WYDZIAŁY