FINAŁ KONKURSU WTD „ZBUDUJ ROWER Z DREWNA”

W ostatnim czasie coraz bardziej widoczna jest moda na rowery z drewna. Drewno kojarzy się z ekologią, a wiele osób stara się mieć świadomy i pozytywny wpływ  na środowisko. Dla studentów z Koła Naukowego Technologów Drewna Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to jednak nie nowość zakończyła się właśnie IV już edycja konkursu „Zbuduj rower z drewna”.

12 czerwca 2019 r. podczas Dnia Technologa Drewna odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu. Aby rower został dopuszczony do konkursu, posiadać musiał co najmniej ramę z drewna lub/i materiałów drewnopochodnych, natomiast jego pozostałe elementy oraz osprzęt mogły być wykonane z materiałów niedrzewnych. Rower spełniać musiał także funkcję transportową. W tym roku zgłoszonych zostało siedem pojazdów. Zwyciężył rower „Lady Woodka” wykonany przez Michała Kasperskiego studenta Wydziału Technologii Drewna UPP.  – Ponieważ był to projekt studencki ważne dla mnie były niskie koszty zbudowania roweru – opowiadał dumny z siebie zwycięzca Michał Kasperski - wykorzystałem więc materiały, które miałam pod ręką sklejkę sosnową i stary rower.

Celem konkursu „Zbuduj rower z drewna” jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz krzewienie kultury technicznej i zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Konkurs odbywa się na Wydziale Technologii Drewna UPP cyklicznie, co 2 lata od 2013 roku. „Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży”. – mówił Piotr Grobelny, Prezes Koła Naukowego Technologów Drewna (KNTD). – „Wśród przygotowanych pojazdów znalazły się różne rozwiązania konstrukcyjne – od roweru posiadającego przekładnię zębatą zamiast łańcucha po 3-osobowy rower o długości przekraczającej 3 metry”. W roku 2017 zorganizowano konkurs, którego przedmiotem były również rowery, jednakże tym razem dla młodszego grona użytkowników. Warto także wspomnieć, że drewniane pojazdy przygotowane przez uczestników konkursu miały okazję gościć w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Kolejna edycja już za dwa lata.

Rzecznik prasowy UPP