Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Sukces RGD Brody i RGD Swadzim w Sielinku | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Sukces RGD Brody i RGD Swadzim w Sielinku

Przy pięknej, letniej pogodzie… W dniach 8-9 czerwca 2019 roku odbyła się II Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, XXV Wystawa Zwierząt – Sielinko 2019. Jak co roku udział w tej wystawie brały gospodarstwa doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Brody i Rolnicze Gospodarstwo Doświadczalne Swadzim.

 

RGD Brody zaprezentowało 2 jałówki rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej oraz owce rasy wielkopolskiej i romanowskiej. W konkurencji owiec nizinnych najwyższą ocenę i tytuł chempiona uzyskał tryk i maciorka wielkopolska. Również tytuł chempiona przypadł w udziale trykowi romanowskiemu, a maciorka romanowska została wybrana vice chempionem wystawy.

Za ogromny wkład w rozwój owczarstwa w Polsce RGD Brody zostało uhonorowane wieloma pucharami: Pucharem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego dla hodowcy zwierząt ras rodzimych za propagowanie użytkowania ras zachowawczych i produktów od nich pochodzących, Pucharem Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla najlepszego hodowcy owiec z województwa wielkopolskiego, a dla chempionów wystawy w kategorii owce puchary ufundowali: Dyrektor ARiMR w Poznaniu Michał Zieliński, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Poznań, Burmistrz Opalenicy oraz Burmistrz Lwówka.

RGD Swadzim na tej wystawie zaprezentowało owce maciorki z owczarni Złotniki, które uzyskały dwa tytuły czempionów: Puchar i dyplom Wystawy za czempiona w kategorii maciorki rasy fryzyjskiej oraz puchar i dyplom Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dra hab. Piotra Ślósarza za czempiona w kategorii maciorki rasy BOM. Ponadto gospodarstwo zostało uhonorowane za wybitne osiągnięcia w hodowli owiec z podziękowaniem za współpracę z Wydziałem,

 

 

Tekst: Gabriela Woźna, inż. Jerzy Kaczmarek

Zdjęcia: dr Ryszard Jaworski, Nikodem Woźny.

WYDZIAŁY